از نگرانی درباره جمعیت تا تصمیم برای ترور همکار سابق؛ نگاهی به کتاب بیوگرافی ایلان ماسک، اثر «والتر ایزاکسون»

ثبت بازخورد

 • دیجیاتو
 • کارآفرینی
 • کسب و کار

زندگی نامه ایلان ماسک کارآفرینی از نگرانی درباره جمعیت تا تصمیم برای ترور همکار سابق؛ نگاهی به کتاب بیوگرافی ایلان ماسک، اثر «والتر ایزاکسون»

در این مطلب می‌خواهیم ببینیم والتر ایزاکسون در زندگی‌نامه ایلان ماسک، به کدام‌یک از ابعاد جالب زندگی او اشاره کرده است.

احمدرضا فرهبد نوشته شده توسط احمدرضا فرهبد | ۲ مهر ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

در دیجیاتو ثبت‌نام کنید

جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.

عضویت در دیجیاتو

تازه‌های تکنولوژی
 • تصویب طرح سیم‌کارت گردشگری: ارائه اینترنت بدون فیلتر، به توریست‌ها، هتل‌داران، آژانس‌ها و تورلیدرها ۴ ساعت قبل
 • ربات انسان‌نمای تسلا حالا می‌تواند به‌صورت خودکار اشیا را مرتب کند [تماشا کنید] ۶ ساعت قبل
 • هشدار اپل: برای شارژ آیفون ۱۵ از کابل‌های اندرویدی استفاده نکنید! ۸ ساعت قبل
 • میکروفون پایین آیفون ۱۵ و آیفون ۱۵ پلاس قابل‌تعمیر است ۱۱ ساعت قبل
 • آیفون ۱۵ پلاس در تست شارژدهی باتری آیفون ۱۵ پرو مکس را شکست داد [تماشا کنید] ۱۲ ساعت قبل
ویدئوی مرتبط

«والتر ایزاکسون»، زندگی‌نامه‌نویس بزرگ که زندگی‌نامه آلبرت اینشتین و استیو جابز را تألیف کرده، به‌تازگی زندگی‌نامه ایلان ماسک را نیز نوشته است. در ادامه جالب‌ترین نکات ذکرشده در مورد ماسک در این اثر را بیان می‌کنیم.‌

ایلان ماسک در سال ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی متولد شد. او در جوانی به‌سرعت پیشرفت کرد و قبل از ۳۰ سالگی میلیاردر شد. او تاکنون زندگی پرفراز‌و‌نشیبی را پشت‌سر گذاشته و حالا زندگی‌نامه ایلان ماسک اثر والتر ایزاکسون با نام «ایلان ماسک» (Elon Musk) در ۶۷۰ صفحه به رشته تحریر درآمده است.

در این مطلب می‌خواهیم ببینیم والتر ایزاکسون در زندگی‌نامه این بازیکن پرسروصدای دنیای علم و فناوری، به کدام‌یک از ابعاد جالب زندگی او اشاره کرده است.

نگرش متناقض در مورد هوش مصنوعی

ایلان ماسک و هوش مصنوعی

به‌نظر می‌رسد ایلان ماسک هوش مصنوعی را شمشیر دولبه می‌داند. او از یک‌سو معتقد است اگر هوش مصنوعی از کنترل انسان خارج شود، می‌تواند امنیت عمومی را تهدید کند و به همین دلیل به‌دنبال اقداماتی برای به حداقل رساندن خطرات این فناوری و مصون نگه‌داشتن بشر در برابر آن است. همچنین ماسک به مهندسانش گفته که ربات‌های هوش مصنوعی می‌توانند تهدید بزرگی برای امنیت شغلی انسان‌ها باشند.

اما از سوی دیگر، ماسک به‌تازگی xAI، یعنی شرکت هوش مصنوعی خود را به‌منظور بهره‌مندی از مزایای هوش مصنوعی عمومی یا هوش جامع مصنوعی برای بهتر‌کردن آینده بشر تأسیس کرده است. به نظر او، هوش مصنوعی نباید برای کسب سود و اهداف تجاری استفاده شود. این نگرش باعث شد او با «سم آلتمن» که در سال ۲۰۱۵ شرکت OpenAI را با همکاری یکدیگر تأسیس کرده بودند، به مشکل برخورند؛ زیرا ماسک معتقد بود این شرکت نباید در جهت کسب سود فعالیت کند، اما سم آلتمن آن را به شرکتی تجاری تبدیل کرد. او در مورد نگرش‌های مرتبط با هوش مصنوعی با «لری پیج» نیز مخالف بود و همین مخالفت باعث پایان دوستی آن‌ها شد. ایلان ماسک معتقد است که خودش چشم‌انداز بهتری برای هوش مصنوعی دارد. به نظر ماسک، داده‌های در اختیار شرکت ایکس و تسلا می‌تواند برنامه‌های او در راستای بهره‌مندی از این فناوری را به‌سمت خوبی پیش برد.

نگرانی در مورد کاهش جمعیت

ایلان ماسک در مورد کاهش جمعیت و عدم تمایل اکثر جمعیت جهان به فرزندآوری نگران است. او معتقد است کاهش جمعیت و ثابت‌ماندن نرخ تولد یا حتی کاهش آن، یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات جامعه بشری امروزی محسوب می‌شود؛ زیرا باور دارد چنین اتفاقی در درازمدت می‌تواند انقراض بشر را به‌دنبال داشته باشد.

این میلیاردر آمریکایی خود کاملاً از فرزندآوری و تعدد فرزند استقبال می‌کند و گفته می‌شود درحال‌حاضر از سه همسرش ۱۰ فرزند دارد.

خانواده ایلان ماسک

او حتی با «شیون زیلیس»، یکی از مدیران ارشد شرکت نورالینک، برای اهدای اسپرم و لقاح مصنوعی (بارور‌کردن تخمک با اسپرم در محیط آزمایشگاهی) توافق کرد و آن‌ها صاحب فرزند دوقلو شدند.

ارائه ایده بین‌سیاره‌ای شدن نژاد بشر

ماسک معتقد است بشر باید علاوه بر زمین در سایر سیارات نیز سکونت پیدا کند تا اگر نسل بشر به هر دلیلی در زمین منقرض شد، این‌گونه کاملاً نابود نشود. ظاهراً او ایده ایجاد سکونتگاهی برای بشر با جمعیت یک میلیون نفر در مریخ را برای تحقق همین هدفش مطرح کرده است.

خرید توییتر (ایکس کنونی) و ایجاد تغییرات غیرمعمول در آن

ایلان ماسک و ایکس

ایلان ماسک سال گذشته پس از پشت‌سرگذاشتن فرازونشیب‌های بسیار، موفق به خرید توییتر، شبکه اجتماعی موردعلاقه خود شد؛ اما کارمندان این شبکه اجتماعی از این اتفاق خوشحال نشدند. او بلافاصله پس از کسب مالکیت توییتر اعضای تیم مدیریتی آن را اخراج کرد و تصمیم گرفت این شبکه اجتماعی را تحت کنترل خودش داشته باشد. همچنین مدتی پیش نام این شبکه اجتماعی را به ایکس تغییر داد. ایزاکسون معتقد است این تغییر برند، زمان و انرژی زیادی از سایر شرکت‌های متعلق به ایلان ماسک گرفته است.

تعدیل اعضای تیم مهندسی ایکس دیگر از اقدامات عجیب ماسک پس از تصاحب این شبکه اجتماعی بود. ظاهراً ایلان ماسک قصد داشته است تنها کدنویسان زبده را برای خود نگه دارد. او اعضای تیم مهندسی را براساس تغییراتی که قبلاً در کدهای اپلیکیشن ایکس ایجاد کرده‌اند، غربالگری کرد.

نرفتن پیش آرایشگر

ثروتمندترین شخص جهان گاهی اوقات به‌جای رفتن به آرایشگاه، خودش موهایش را مرتب و اصلاح می‌کند. او حتی یک بار طرحی را خودش روی موهایش ایجاد کرد که یک آرایشگر معروف کره‌ای نیز از آن تقلید نمود.

دست‌وپنجه کردن با مرگ

ایلان ماسک در سال ۲۰۰۱ به یکی از کشنده‌ترین انگل‌های عامل مالاریا مبتلا شد و وخامت حال او چنان بود که پزشکان تشخیص دادند چند ساعت دیگر فوت می‌کند! ایلان ماسک یک بار هم در روز تولدش به استقبال مرگ رفته است؛ در این حادثه او تصمیم گرفت دور خود را پر از بادکنک کند و از دوستانش بخواهد با چاقو از راه دور بادکنک‌ها را نشانه بگیرند!

دست‌وپنجه نرم‌کردن با بحران سلامت روحی

ظاهراً ایلان ماسک با چنین مشکلی دست‌وپنجه نرم می‌کند و به گفته خودش، مبتلا به اختلال شخصیت دوقطبی است. حتی یک بار در یک کنفرانس خبری در تاریکی روی زمین خوابیده بود!

مصمم‌شدن برای ترور همکار سابق

زمانی که ایلان ماسک از پی‌پل اخراج شده بود، تصمیم گرفته بود برای انتقام از همکار سابقش، او را ترور کند و صراحتاً در مقابل ایزاکسون به چنین تصمیمی اعتراف کرده است.

عروسی عجیب‌وغریب

ایلان ماسک پس از عروسی با «تلولا رایلی» تصمیم گرفت مهمانی عجیب‌وغریبی را در قلعه‌ای نزدیک به محل عروسی‌اش راه بیندازد. او تقاضا کرد در این مهمانی یک هاورکرافت با چند مارماهی و یک تانک شخصی مسلح مهیا شود. او می‌خواست به همراه سه نفر از دوستانش، با تانک یک خودروی قدیمی را در مراسم عروسی‌اش له کند!

بیان صریح نظر در مورد ترامپ و بایدن

ایلان ماسک و ترامپ و بایدن

او در گفت‌وگوی خود با ایزاکسون به‌صراحت گفته که نه طرفدار ترامپ و نه طرفدار بایدن است. او در این گفت‌وگو ترامپ را شدیداً تحقیر کرده و او را یک کلاه‌بردار و احمق خوانده است. در ادامه، گفته که در انتخابات ۲۰۲۰ به بایدن رأی داده، اما او را هم پیرمردی حوصله‌سربر معرفی کرده است. ماسک گفته زمانی که بایدن معاون رئیس‌جمهور بوده، با او ملاقاتی داشته و وی در این ملاقات تنها یک‌سری حرف را مدام تکرار می‌کرده است.

کمک به تأمین اینترنت اوکراین در جنگ اوکراین و روسیه با اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

اینترنت استارلینک در اوکراین

یک ساعت قبل از آغاز حمله روسیه به اوکراین، روسیه با یک حمله سایبری، شبکه ارتباطی ماهواره اوکراین را مختل کرد. این اتفاق باعث شد ایلان ماسک برای دفاع از اوکراین و کمک به مقامات این کشور و نخست‌وزیر آن، دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای دولتمردان اوکراینی امکان‌‌پذیر کند.

البته در کتاب والتر ایزاکسون گفته شده که ایلان ماسک به مهندسان خود دستور داده است اینترنت استارلینک را در ناحیه ساحل کریمه قطع کنند تا حمله‌های پهپادهای زیردریایی اوکراین به ناوگان دریایی روسیه مختل شود؛ اگرچه افشای این موضوع باعث برانگیختن خشم بسیاری از افراد نسبت به ایلان ماسک شده، اما او هدف خود از این تصمیم را جلوگیری از حمله هسته‌ای احتمالی روسیه به اوکراین در واکنش به این حملات پهپادی بیان کرده است.

تصمیم برای استخدام «رودی جولیانی» به‌عنوان مشاور

ظاهراً ایلان ماسک اوایل ۲۰۰۰، یعنی زمانی که تازه‌ وارد حرفه سرمایه‌داری شده بود، قصد داشته است رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک را به‌عنوان مشاور و سیاست‌گذار خود استخدام کند. هدف از این تصمیم، کمک گرفتن از جولیانی برای تبدیل شرکت پرداخت آنلاین پی‌پل به بانک در سال ۲۰۰۱ بوده است.

ظاهراً ماسک، «مایکل موریتس» را برای ملاقات با جولیانی و ارائه این پیشنهاد به او، راهی نیویورک کرده است اما مایکل موریتس در ملاقات با شهردار سابق نیویورک متوجه شده که او هیچ چیزی در چنته ندارد و در مورد سیلیکون ولی هم چیزی نمی‌داند. به نظر موریتس، جولیانی و سرسپردگانش تنها به فکر پُر‌کردن جیب خود به هر قیمتی هستند.

پیشنهاد ۵ میلیارد دلاری «سم بنکمن-فرید» به ماسک برای کمک به خرید ایکس

ظاهراً سم بنکمن-فرید، مدیرعامل صرافی ورشکسته ارز دیجیتال FTX، چنین پیشنهادی را مطرح کرده است. همچنین او پیشنهاد قرار‌دادن توییتر در بلاک‌چین (فناوری زیربنایی ارزهای دیجیتال) را نیز به ایلان ماسک ارائه داده است. درضمن بنکمن مدعی شده که ۱۰۰ میلیون دلار برای خرید سهام ایکس سرمایه‌گذاری کرده که به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

مخالفت با سرکوب‌کردن آزادی بیان و دفاع از شایسته‌سالاری

ماسک به‌شدت در برابر اشاعه سخنان نفرت‌برانگیز و سرکوبی آزادی بیان واکنش نشان می‌دهد. همچنین معتقد است مردم در هنگام به‌اشتراک‌گذاری افکار خود در شبکه‌های اجتماعی باید برای جلوگیری از نخبه‌ستیزی و جبهه‌گرفتن در برابر شایسته‌سالاری، با احتیاط عمل کنند

یکی دیگر از نگرش‌های جالب ایلا ماسک، موافق نبودن با طرح سؤال است؛ به نظر او، اگر سلبریتی‌ها سؤالی را مطرح یا نگرش‌های خود را بیان کنند، ممکن است به‌دلیل قابل‌قبول‌نبودن رفتارشان از سوی مردم جامعه طرد شوند و حمایت آن‌ها را از دست بدهند.

سخت‌کوش بودن و نداشتن عاطفه و احساس چندان زیاد

ایلان ماسک در دنیای تکنولوژی و علم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و برای رسیدن به اهداف و آرمان‌هایش سخت تلاش می‌کند؛ اما چندان اهل همدلی و همدردی نیست. ماسک در دوران کودکی‌اش منزوی و گوشه‌گیر نبوده است، اما گاهی اوقات دوستانش او را می‌زدند و در چنین شرایطی آن‌ها را احمق خطاب می‌کرده است.

به گفته برادرش، او در کودکی گاهی اوقات بسیار مهربان بوده و گاهی اوقات هم شروع به دادوفریاد می‌کرده است. ایزاکسون در زندگی‌نامه ایلان ماسک نوشته ظاهراً همدردی و خوددار‌بودن اصلاً در ذات او نیست.

همچنین به نظر ایزاکسون، خلق‌وخوی ایلان ماسک در سال‌های اخیر شبیه به پدرش شده است و علاوه بر اینکه نژادپرست شده، دائماً فکر می‌کند دیگران قصد آزار و اذیت او و توطئه‌چینی علیه او را دارند. طبق آنچه در کتاب ایزاکسون گفته شده، ایلان ماسک در کودکی رابطه چندان خوبی با پدرش نداشته و رفتارهای پدرش و حتی تنبیه‌های فیزیکی او باعث آسیب روحی به ماسک شده است.

ایلان ماسک

مقالات و اخبار مرتبط
 • در آستانه اولین آزمایش انسانی تراشه مغزی ایلان ماسک، خبرهایی درباره مرگ چندین میمون در آزمایشگاه نورالینک منتشر شد
 • نورالینک فرایند اولین آزمایش انسانی تراشه مغزی خود را شروع می‌کند
 • جلسه مدیران غول‌های فناوری با قانون‌گذاران آمریکا؛ ایلان ماسک: برای هوش مصنوعی به داور نیاز داریم
 • نویسنده بیوگرافی ایلان ماسک: ماسک چندین شخصیت مختلف دارد و می‌تواند بی‌رحم باشد
 • ایلان ماسک ظاهراً از ترس وقوع جنگ هسته‌ای، مانع از دسترسی اوکراین به استارلینک در کریمه شده بود
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی

پیشنهادهای دیجیاتو

 • اختصاصی: نوکیا در ایران به دلیل مونتاژ بدون مجوز موبایل‌هایش شکایت کرد
 • اپل روزانه میلیون‌ها دلار برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی هزینه می‌کند
 • بررسی سامسونگ گلکسی A54؛ میان‌رده در حد پرچمدار
 • اینترنت ایران از نقطه بدون بازگشت «V1» عبور کرده است
ورود به حساب کاربری

فرم ورود به حساب کاربری دیجیاتو

ساخت حساب کاربری

فرم ثبت نام در دیجیاتو

فراموشی رمز عبور

صفحه فراموشی کلمه عبور در دیجیاتو

مطلب پیشنهادی

هیئت مدیره قبلی OpenAI ظاهراً سم آلتمن را انسانی فریبکار تلقی می‌کرد

ثبت بازخورد دیجیاتو استراتژی رشد کسب و کار استراتژی رشد هیئت مدیره قبلی OpenAI ظاهراً سم آلتمن را انسانی فریبکار تلقی می‌کرد ظاهرا ماجرای اخراج سم آلتمن به تلاش او برای کنارگذاشتن یکی از اعضای هیئت مدیره OpenAI مربوط می‌شود. نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹ در دیجیاتو ثبت‌نام کنید جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید. عضویت در دیجیاتو تازه‌های تکنولوژی اهمیت داشتن بیمه تجهیزات الکترونیک 9 ساعت قبل ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.