همکاران سیستم در سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۹۰ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرد

ثبت بازخورد

 • دیجیاتو
 • فناوری ایران
 • تکنولوژی

فناوری ایران همکاران سیستم در سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۹۰ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرد

این مجموعه در سالی که گذشت، به بیش از ۲۴۰۰ مشتری دست یافت و درآمد عملیاتی و سود آن رشد ۶۵ درصدی را تجربه کرد.

مجتبی آستانه نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۱

در دیجیاتو ثبت‌نام کنید

جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.

عضویت در دیجیاتو

تازه‌های تکنولوژی
 • اندروید ۱۴ بررسی سلامت باتری گوشی را ممکن می‌کند ۲۵ دقیقه قبل
 • هدست واقعیت ترکیبی اپل احتمالاً در ۶ رنگ و اواخر ۲۰۲۳ روانه بازار خواهد شد ۱ ساعت قبل
 • جزئیات آغاز مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک از امروز ۲ ساعت قبل
 • گوگل با هوش مصنوعی سرعت اپلیکیشن موبایل جیمیل را افزایش داد ۲ ساعت قبل
 • هوش مصنوعی Neuralangelo انویدیا معرفی شد؛ خلق مدل‌های سه‌بعدی از ویدیوهای دوبعدی [تماشا کنید] ۳ ساعت قبل

صورت‌های مالی تلفیقی حسابرسی‌شده سال ۱۴۰۱ شرکت «همکاران سیستم» از درآمد عملیاتی ۱۵۵۰ میلیارد تومانی و سود خالص ۸۹۲.۸ میلیارد تومانی این مجموعه حکایت دارد. این سود نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۶۵ درصدی داشته است که همکاران سیستم، رسیدن به بیش از ۲۴۰۰ مشتری و انتخاب راهکاران ابری توسط بیش از ۵۷ درصد مشتریان جدید را یکی از عوامل این افزایش عنوان کرده است.

شرکت همکاران سیستم در سال ۱۳۶۸ تأسیس شد. در سال ۱۳۸۳ به شرکت سهامی تبدیل و در سال ۱۳۹۰ برای اولین‌بار سهام آن در بورس عرضه شد.

این شرکت در زمینه‌‌های اجرای طرح‌های جامع فناوری اطلاعات شامل تحلیل، طراحی، تولید، استقرار، راه‌اندازی و کنترل کیفیت تولید راهکارهای مبتنی بر نرم‌افزار در بخش عمومی و خصوصی فعالیت می‌کند. در سال مالی ۱۴۰۱، گزارش شرکت عمدتاً در‌زمینه فروش نرم‌افزار، ارائه نرم‌افزار ابری و خدمات کنترل کیفیت تولید آن به شرکت‌های فرعی است.

فعالیت شرکت‌های فرعی همکاران سیستم نیز عمدتاً درزمینه فروش و نصب نرم‌افزارهای اصلی شرکت و ارائه خدمات کنترل کیفیت تولید و آموزش است.

همکاران سیستم به‌صورت مستمر جذب مشتریان جدید در صنایع و بخش‌های مختلف بازار را مورد هدف قرار داده که در این راستا موفق به جذب بیش از هزار مشتری جدید شده است. ۵۷ درصد از مشتریان جذب‌شده، راهکاران ابرای خریداری کرده‌اند و رشد ۲.۵ برابری جذب مشتریان بزرگ جدید ازجمله دستاوردهای این مجموعه در سال ۱۴۰۱ است.

گزارش سال همکاران سیستم

آن‌طور که در گزارش تفسیری هیئت‌مدیره همکاران سیستم آمده، آن‌ها یکی از الزامات کلیدی ارائه خدمات ابری مطمئن را داشتن دیتاسنترهایی با استانداردهای جهانی می‌دانند که درحال‌حاضر کمبود چنین دیتاسنترهایی نیز در ایران حس می‌شود. ازهمین‌رو این مجموعه ساخت اولین دیتاسنتر خود طبق استانداردهای جهانی را در دستور کار قرار داده است که امسال به بهره‌برداری خواهد رسید. به اعتقاد همکاران سیستم، این سرمایه‌گذاری طی سه تا پنج سال آینده خلق ارزش‌افزوده‌ای فراوان برای مشتریان و نیز درآمدی مستمر را برای این شرکت به‌همراه دارد.

صورت سود و زیان تلفیقی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ همکاران سیستم در کدال نشان می‌دهد درآمد عملیاتی این شرکت در سال مالی یادشده به بیش از ۱۵۴۹ میلیارد تومان رسیده و این رقم نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۶۵ درصدی داشته است.

درآمد تلفیقی همکاران سیستم

سود خالص شناسایی‌شده توسط همکاران سیستم در سال گذشته نیز با رشدی ۶۵ درصدی، به بیش از ۸۹۲ میلیارد تومان رسیده است.

این میزان افزایش درآمد عملیاتی و سود موجب شده تا همکاران سیستم با انتشار اطلاعیه‌ای، عمده دلایل افزایش سود عملیاتی را شرح دهد:

 • رشد ۷۵ درصدی درآمد نرم‌افزار، رشد ۷۰ درصدی درآمد کنترل کیفیت و رشد ۹۹ درصدی درآمد ارائه نرم‌افزار بر بستر ابر
 • جذب ۷۰۰ مشتری جدید و رسیدن به بیش از ۲۴۰۰ مشتری با توجه به کامل‌بودن سبد محصولی ERP و انتخاب راهکاران ابری توسط بیش از ۵۷ درصد مشتریان جدید
 • توسعه محصولات، ارائه محصولات جدید و افزایش توان پاسخگویی به انتظارات مشتریان و به تبع آن، افزایش سهم همکاران سیستم از بازار نرم‌افزاری ایران ازجمله صنایع غذایی، نوشیدنی، قطعه‌سازی، پتروشیمی و دارویی
 • افزایش نرخ محصولات و خدمات شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته

جزئیات درآمد همکاران سیستم

صورت مالی تلفیقی، جمع عملکرد مالی شرکت اصلی و گروه‌های زیرمجموعه آن است، ازهمین‌رو بد نیست نگاهی به صورت مالی جداگانه شرکت همکاران سیستم بیندازیم.

آن‌طور که این شرکت گزارش کرده، درآمد عملیاتی آن‌ها در سال ۱۴۰۱ با رشدی ۶۶ درصدی، به ۱۱۰۵ میلیارد تومان رسیده است. سود خالص همکاران سیستم نیز رشد ۶۰ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۰ تجربه کرده که ۸۳۲ میلیارد تومان است.

درآمد همکاران سیستم

برآورد این مجموعه برای سال ۱۴۰۲، درآمد ۱۸۷۴ میلیارد تومانی و سود خالص ۱۳۴۷ میلیارد تومانی است.

اما همکاران سیستم از چه مسیرهایی کسب درآمد می‌کند؟ براساس گزارش منتشرشده، این شرکت از فروش نرم‌افزار، کنترل کیفیت تولید سیستم‌ها، استقرار و راه‌اندازی سیستم‌ها، خدمات آموزشی، نظارت بر نصب سیستم‌های نرم‌افزاری و ارائه نرم‌افزار ابری درآمد کسب می‌کند. همچنین بخشی از درآمد آن‌ها حاصل از سود سرمایه‌گذاری‌ها و سایر درآمدهاست.

درآمد فروش نرم‌افزار تلفیقی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۷۱ درصد افزایش یافته و به ۷۲۵ میلیارد تومان رسیده است. این رشد در شرکت اصلی نیز حدود ۷۵ درصد و مبلغ ۴۱۴ میلیارد تومان بوده.

درآمدهای عملیاتی

درآمد تلفیقی ارائه نرم‌افزار ابری نیز برای سالی که گذشت، ۱۰۱ میلیارد تومان و برای شرکت اصلی ۶۵ میلیارد تومان بوده است.

از مهم‌ترین دستاوردهای همکاران سیستم درزمینه آموزش مشتریان می‌توان به ارائه ۳۰ عنوان آموزش الکترونیکی برای محصولات، برگزاری بیش از ۴۴ هزار نفر دوره آموزشی، همکاری با بیش از ۱۶ دانشگاه و برگزاری حدود هزار نفر دوره اشاره کرد.

گفتنی است دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود تلفیقی نیز به‌ترتیب ۱۲۶۰ میلیارد تومان و ۴۷ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده‌اند.

افزایش هزینه‌های عملیاتی با گسترش میل به مهاجرت

هزینه‌های یک شرکت متشکل از دو گروه هزینه‌های حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌های عمومی است که مجموع هزینه‌های شرکت اصلی در سال ۱۴۰۱ حدود ۷۳ درصد و به‌صورت تلفیقی، حدود ۶۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد داشته.

همکاران سیستم علت اصلی این افزایش را تلاش برای جذب و نگهداشت نیروهای خبره و کلیدی متخصص عنوان کرده است:

«در شرکت‌های دانش‌بنیان و تکنولوژی‌محور مانند شرکت‌های صنعت نرم‌افزار، اصلی‌ترین دارایی مولد را سرفصل هزینه‌های حقوق منابع انسانی تشکیل می‌دهد. به‌خصوص با کمبود نیروهای متخصص در این صنعت در سال‌های اخیر و رقابتی‌شدن بازار کار بین‌المللی، جذب و نگهداشت نیروهای کلیدی و خبره جزو اصلی‌ترین اولویت‌های کسب‌وکار شرکت‌های نرم‌افزاری است. یکی از نقاط تمرکز اصلی شرکت همکاران سیستم نیز جذب و نگهداشت نیروهای خبره و کلیدی متخصص است و در سال ۱۴۰۱ سرمایه‌گذاری مناسبی را در این حوزه انجام داده که باعث رشد هزینه‌ها شده است. بخش عمده‌ای از رشد هزینه‌های مذکور مربوط به افزایش کارکنان تولید از یک طرف و افزایش حقوق پرسنل در جهت نگهداشت نیروهای خبره و کلیدی از طرفی دیگر است که مسیر پایداری فعلی و توسعه آتی را امکان‌پذیر می‌سازد. این بخش از هزینه‌های جاری در قالب هزینه‌های نگهداشت محصولات فعلی و یا تحقیق توسعه برای محصولات جدید برای شرکت حائز اهمیت است و فقط بخشی از هزینه‌ها به سرفصل دارایی‌های سرمایه‌ای منتقل می‌شود. دسته دیگری از هزینه‌های منابع انسانی گروه که در قالب هزینه‌های عملیاتی شناسایی می‌شود، مربوط به فعالیت‌های استقرار و کنترل کیفیت است که توسط شرکای تجاری انجام می‌شوند.»

تعداد کارکنان شرکت اصلی در سالی که گذشت، ۲۴۲ نفر و گروه‌های زیرمجموعه ۱۱۳۶ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ رشد داشته است.

این شرکت در گردهمایی اعلام استراتژی‌های ۱۴۰۱، برنامه‌های مهم خود برای این سال را توسعه سرمایه‌های انسانی و زیرساخت‌های ابری عنوان کرده بود که براساس گزارش یادشده، هر دوی این اهداف محقق شده‌اند.

گزارش تفسیری مدیریت شرکت «همکاران سیستم» برای دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ را می‌توانید از اینجا دریافت و مشاهده کنید.

کدال گزارش مالی همکاران سیستم

مقالات و اخبار مرتبط
 • آسیاتک در اردیبهشت‌ماه بیش از ۱۵۲ میلیارد تومان درآمد شناسایی کرد
 • درآمد ۳۵۰۰ میلیارد تومانی همراه اول در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲
 • گزارش عملکرد تپسی در سال ۱۴۰۱ منتشر شد: رشد ۱۳۵ درصدی درآمد طی یک سال
 • گزارش عملکرد مالی فناپ در سال ۱۴۰۱ منتشر شد: رشد ۴۲ درصدی درآمد عملیاتی در یک سال
 • مدیرعامل تپسی ۹.۳ میلیون سهم این شرکت را به مدیران و کارکنان منتقل کرد
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی

پیشنهادهای دیجیاتو

 • مدیرعامل شاتل: مردم‌ بیش‌تر از محدودیت‌ها تحت فشار هستند تا قیمت اینترنت
 • شرایط فروش مدیران خودرو؛ قیمت جدید محصولات مدیران خودرو برای سال ۱۴۰۲ اعلام شد
 • بررسی گلکسی اس ۲۳ و گلکسی اس ۲۳ پلاس؛ بهتر از اولترا؟
 • زندگینامه خوارزمی؛ از ریاضیات و جبر تا جغرافیا
ورود به حساب کاربری

فرم ورود به حساب کاربری دیجیاتو

ساخت حساب کاربری

فرم ثبت نام در دیجیاتو

فراموشی رمز عبور

صفحه فراموشی کلمه عبور در دیجیاتو

مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید هدفون – پاییز ١۴۰٢

در ادامه این مطلب، انواع هدفون‌های ارزشمند بازار را برای داشتن بهترین خرید به‌شما معرفی می‌کنیم. The post راهنمای خرید هدفون – پاییز ١۴۰٢ appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.