آخرین فایل های منتشر شده

کره جنوبی برای اولین بار یک ماهواره را با راکت ساخت این کشور روانه فضا کرد

کره جنوبی گام مهمی در زمینه تبدیل شدن به یکی از ملل دارای فناوری فضایی برداشت چرا که این کشور توانست یک محموله ماهواره مدارگرد را با استفاده از راکتی که تماما توسط مهندسین کره‌ای ساخته و طراحی شده، به فضا پرتاب کند.

طبق ‌گزارش نیویورک تایمز، راکت ۲۰۰ تنی «نوری» (Nuri) که همچنین تحت نام «حامل پرتابگر فضایی کره ۲» نیز شناخته می‌شود، توسط سازمان تحقیقات هوافضای کره توسعه داده شده و در پرتاب اخیرا علاوه بر یک ماهواره عملیاتی، یک ماهواره بدلی را هم تا ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری بالا برد.

گفتنی است که پرتاب مذکور مدت‌هاست که از سوی این کشور مورد انتظار بود. کره جنوبی نخستین ماهواره خود را سال ۲۰۱۳ روانه مدار زمین کرد اما راکت «نارو» (Naro) به کار رفته در این پروژه طی همکاری با روسیه ساخته شده بود.

در مجموع مسیر ساخت راکت نوری برای کره جنوبی به هیچ عنوان هموار نبود زیرا آزمایش اولیه این راکت در اکتبر ۲۰۲۱ با بلند شدن آن و حرکت به سوی مدار آغاز شد اما نقص مخزن اکسیدکننده با از میان رفتن زودهنگام سوخت منجر شد و ماهواره بدلی نتوانست در مدار باقی بماند.

پرتاب راکت نوری ساخت کره جنوبی

راکت ساخت کره جنوبی

لازم به ذکر است که پرتاب موفق، اولین قدم چشمگیر برای توسعه برنامه فضایی کره جنوبی محسوب می‌شود. راکت نوری، ۴ پرتاب آزمایشی دیگر را طی سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ به انجام خواهد رساند.

از سوی دیگر محموله اعتبارسنج همراه راکت نیز در پرتاب‌های آزمایشی آینده حضور خواهد داشت زیرا برای تایید تجهیزات در ماموریت‌های ماهواره‌ای آتی نقش مهمی را برعهده دارد. یکی از همین ماموریت‌های مذکور پرتاب ماهواره جاسوسی جهت نظارت بر کره شمالی است.

پرتاب راکت نوری ساخت کره جنوبی

با این حال برنامه بلندمدت کره جنوبی در رابطه با فضا ساخت یک راکت نیرومندتر را شامل می‌شود که از لحاظ عملکرد شباهت‌هایی به ماه‌نشین‌های بدون سرنشین نیز دارد و احتمالا تا سال ۲۰۳۰ آماده استفاده خواهد شد.

در پایان باید گفت که کره جنوبی با پرتاب اخیر به جمع کشورهای آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، هند و ژاپن پیوست که دارای فناوری فضایی مشابهی هستند، امری که به کره جنوبی کمک می‌کند تا وابستگی خود را به راکت‌ها و ماهواره‌های آمریکایی کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی

اپل در کره جنوبی امکان استفاده از سرویس‌های پرداخت جایگزین در برنامه‌ها را فراهم کرد

اپل رسما اعلام کرد که توسعه‌دهندگان برنامه‌های منتشر شده در اپ استور کره جنوبی، دیگر مجبور نیستند تا از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای این شرکت استفاده کنند. در عوض، آن‌ها می‌توانند با وجود محدودیت‌هایی، در اپلیکیشن‌های خود از سرویس‌های پرداخت شخص ثالث تایید شده توسط اپل استفاده کنند. اپل در پست جدید وبلاگ خود، جزئیات بیشتری در مورد این تصمیم ارائه کرده است. طبق گفته غول فناوری، اپلیکیشن‌هایی که قصد دارند از سرویس‌های پرداخت جایگزین استفاده کنند، باید نسخه جدید برنامه خود را به صورت انحصاری برای استور کره جنوبی منتشر کنند. همچنین برخی ویژگی‌ها مانند Ask To Buy و Family Sharing برای این برنامه‌ها در دسترس نخواهد بود. اپل همچنین توضیح می‌دهد که در قبال تراکنش‌های انجام شده در سیستم‌های شخص ثالث هیچ مسئولیتی ندارد و توسعه‌دهندگان در صورت تمایل همچنان می‌توانند از سیستم خرید درون برنامه‌ای اپل استفاده کنند. توسعه‌دهندگان برای استفاده از سیستم‌های پرداخت شخص ثالث، باید فرم درخواست دسترسی به «StoreKit External Purchase Entitlement» را ارسال کنند که فقط در دسترس برنامه‌هایی قرار می‌گیرد که به..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.